Rising Sun Lodge #2

Norfolk, VA, F. & A.M., Inc. EST. 1845
MWPHGL of VA, F. & A.M., Inc. Consist of 27 Districts
  • 1St Masonic District

    District Deputy Grand Master

    Alton Miles, #196

     

    Asst. District Deputy Grand Master

    Eskine Dawson, #132

     

    Asst. District Deputy Grand Master

    Shaun Howard, #4

     

     

    Rising Sun Lodge #2:

    Meets every 2nd & 4th Wednesday of each month at 8:00pm at 1023 Little Creek Road – Norfolk, VA. 23505

     

    Worshipful Master:  Mike Wilson

    Senior Warden:  Terry Purcell

    Junior Warden: Manuel Hammond

    Secretary: Willie Johnson

     

     

     

    Eastern Light Lodge #4

    Meet every 1st and 3rd Wednesday of each month at 8:00pm at 1516  E. Princess Anne Road - Norfolk, VA 23504

     

    Worshipful Master:  Bernard L. Jones

    Senior Warden:  Ronald Benion

    Junior Warden: Keven Pugh

    Secretary: PM Shaun Howard

     

     

     

    Campbell Lodge #67

    Meet every 4th Thursday of each month at 8:00pm at 1516  E. Princess Anne Road - Norfolk, VA 23504

     

    Worshipful Master:  Rod Briggs

    Senior Warden:  Christopher Standley

    Junior Warden: Willie Barnette

    Secretary: PM Joseph Staton, Sr.

     

     

     

    Progressive Lodge #80

    Meet every 3rd Tuesday of each month at 8:00pm at 1516  E. Princess Anne Road - Norfolk, VA 23504

     

    Worshipful Master:  Nathaniel Temple

    Senior Warden:  Mark Sellers

    Junior Warden: William Coleman

    Secretary: PM Vincent C. Forbes

     

     

    Excelsior Lodge #87

    Meet every 1st & 3rd Thursday of each month at 8:00pm at 1516  E. Princess Anne Road - Norfolk, VA 23504

     

    Worshipful Master:  Marchall A. Banks

    Senior Warden:  Tyrone Jones

    Junior Warden: Will Smith

    Secretary: Clarence Walton

     

     

    Tidewater Lodge #106

    Meets every 1st & 3rd Thursday of each month at 8:00pm at 1023 Little Creek Road – Norfolk, VA. 23505

     

    Worshipful Master:  Raymond Gonzalez

    Senior Warden:  E. Trevelle Baker

    Junior Warden: Sam Bloxom

    Secretary: PM Robert "Longboy" Gwynn

     

     

    Blooming Light Lodge #132

    Meets every 2nd & 4th Thursday of the month at 8:00pm 950 Avenue E - Norfolk, Va 23513

     

    Worshipful Master:  Kirk Bennett

    Senior Warden:  Joe Dillard Jr.

    Junior Warden: Lennie Walker

    Secretary: PM Todd Washington

     

     

    Malachi Lodge #136

    Meet every 2nd and 4th Wednesday of each month at 8:00pm at 1320 E. Brambleton Avenue - Norfolk, VA 23504

     

    Worshipful Master:  Sterling Lyons

    Senior Warden:  Roderick Manning

    Junior Warden: Lawrence Claiborne

    Secretary: Ernest Jackson

     

     

     

    Raphael Lodge #162

    Meet every 1st and 3rd Monday of each month at 8:00pm at 1516  E. Princess Anne Road - Norfolk, VA 23504

     

    Worshipful Master:  Ellis Ivy

    Senior Warden:  Hiawatha Clemons

    Junior Warden: Perry Roberson

    Secretary: PM Ronald Ownes

     

     

     

    James P. Carter Lodge #195

    Meet every 2nd and 4th Tuesday of each month at 8:00pm at 1516  E. Princess Anne Road - Norfolk, VA 23504

     

    Worshipful Master:  Alfred Corbin

    Senior Warden:  Maurice Finley

    Junior Warden: Christopher Spellman

    Secretary: PM Williams Gordon

     

     

     

    Norfolk New Light Lodge #196

    Meet every 2nd and 4th Monday of each month at 8:00pm at 1516  E. Princess Anne Road - Norfolk, VA 23504

     

    Worshipful Master:  Duane L, Brown

    Senior Warden:  James  Arrington

    Junior Warden: Phillip Wright

    Secretary: PM James  Clinton

     

     

     

     

  • 2nd District
    Joshua #66 St. Paul #71 Providence #189 South Hill #197 Willow Grove #198
  • 3rd District

    Morning Star #3

    Lebanon #34

    Alpha & Omega #46

    Brighton Rock #79

    Lily of the Valley #89

    Truxton-Doric-Ionic #91

    Mt. Gilead #102

    William H. Plumer #271

    W. G. Alexander #289

    Washington #323

     

     

  • 6th District

    Eastern Star #13

    Yorkstar-Zedekiah #167

    Providence Wing #229

     

     

  • 7th District

    Widow's Son #54

    Hiram Abiff #90

    Blooming Olive #94

    Maceo Consolidated #124

    Union Light #268

     

     

  • 8th District

    Mt. Vernon #48

    W. F. Jackson # 96

    Star of Sharon #231

    Holland #256

  • 10th District

    Ivor Grove #182

    Franklin Star #288

  • 11th District

    Waverly #70

    Saint James #128

    Union Love #153

    George H. Dabney #201

  • 12th District

    Pocahontas #7

    Abram #10

    Eureka #15

    Jerusalem #16

    Sheba #17

    Shiloh #33

    Mt. Nebo #43

    St. Stephens #247

    Moses/Gravel #290

    C. V. Wilson #317

  • 13 District

    Emporia #101

    Brunswick #108

    Acme #158

    Greenleaf #287

  • 14 - 16th District

    West #57

    Charlotte #146

    Humanity #186

    Mount Sinai #203

    Laconia #208

    Averett Union #235

    Mecklenburg #280

    R. C. Yancey #284

  • 15th District

    Randolph #30

    W. H. Hughes #95

    Evergreen-Benjamin #131

    Obadiah-Bethany #170

    Victoria #187

    Kenbridge #214

  • 17 District

    Danville Royal #104

    Murdock #163

    Olympic #179

    Judah #205

    Almagro #217

    Shockoe #244

    T. K. Anderson #260

    Brandon Chapel #282

    New Vernon #285

    Golden RuleHel #295

  • 18 - 19th District

    Mt. Pleasant #31

  • 20th District

    St. John's #35

    Alleghany-Dunbar #109

    Salem #120

    I. J. McGuffin #313

    Joppa #329

  • 21 - 22 District

    Mt. Zion #18

    Jefferson #20

    Crescent-Wright #97

    Omar #226

    John W. Barnes #305

  • 23rd District

    Star of the West #24

    Long Mountain #204

    Big Island #316

    Robert F. Braxton #318

  • 24th District

    Louisa #113

    C. S. Bassette #266

    Temple #322

  • 25th District

    Dawning Hope #166

    Keystone #188

    Caledonia #240

  • 26th District

    Social #6

    Friendship #19

    Hobson #23

    Charity #25

    King Solomon #27

    King David #28

    Henrico #41

    Trinity #44

    Richmond #65

    Commonwealth #81

    Capital City #107

    Jonathan #112

    L'Overture #156

    Perfect Ashlar #159

    East End #233

    H. L. Harris #237

    Majestic #263

    Pride of Hanover #264

    Silver Trowel #267

    St. James #300

    Carey Wheaton #307

    Edward Jones #324

    Lord Hanibal #327

  • 27th District

    Berea #114

    Silver Leaf #177

    Bethlehem Star #249

    Triple Rivers #253

    Charles City Progressive #297

  • 28th District

    Palestine #100

    Essex #126

    Northumberland #220

     

     

  • 29th District

    Palestine #100

    Essex #126

    Northumberland #220

  • 30th District

    Piedmont #75

    Viewtree #142

    Metropolitan #161

    Midland #238

  • 31st District

    Universal #1

    Lincoln #11

    Acacia #32

    Arlington #58

    King Tyre #292

    Triangle #293

    Pride of Fairfax #298

    Diversity #330

  • 32nd District

    Son of Solomon #111

    Sandy Level #274

    G. P. Watkins #320

  • 33 - 4th District

     Accomac #62

    Oceana #69

    Ruth #92

    Unity #93

    Washington #139

First Masonic District of Virginia - MWPHGL of VA, F. & A.M., Inc.